ՄԻԱՆԱԼԻՑ ԱՄԵՐԻԿԱՆ ՀԱՎԱՏՈՒՄ Է, ՈՐ ԻՐ ՈՒԺԸ ԿԱՐԵՎՈՐ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻՑ
ՄԻԱՆԱԼԻՑ ԱՄԵՐԻԿԱՆ ՀԱՎԱՏՈՒՄ Է, ՈՐ ԻՐ ՈՒԺԸ ԿԱՐԵՎՈՐ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻՑ Միացյալ Նահանգները գործում է անպատժելիորեն և համոզված է, որ իր ուժն ու ազդեցությունն ավելի կարևոր են, քան միջազգային իրավունքը, BBC-ին հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը: Radio 4-ի Today հաղորդմանը տված հարցազրույցում նա նշել է, որ Վաշինգտոնն ունի «պարզ համոզմունք», թե բազմակողմ լուծումները չեն աշխատում, և որ կարևոր է միայն «Ամերիկայի ուժի ու ազդեցության կիրառումը՝ երբեմն անտեսելով միջազգային իրավունքի նորմերը»: Այս հայտարարությունները հնչում են Վենեսուելայի դեմ ԱՄՆ-ի հարձակումից և այդ երկրի նախագահի ձերբակալումից ընդամենը շաբաթներ անց, ինչպես նաև Դոնալդ Թրամփի՝ Գրենլանդիան Դանիայից բռնակցելու մասին կրկնվող սպառնալիքների ֆոնին: Գուտերեշը ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ի հիմնադիր սկզբունքները՝ այդ թվում՝ անդամ պետությունների հավասարությունը, այժմ լուրջ վտանգի տակ են: Նա խոստովանել է, որ ՄԱԿ-ը դժվարանում է ստիպել անդամներին հարգել կանոնադրությամբ ամրագրված միջազգային իրավունքը: «Մենք շատ ակտիվ ենք խոշոր հակամարտությունների լուծման գործում, սակայն մեզ մոտ լծակներ չկան. լծակները գտնվում են խոշոր տերությունների ձեռքում»,— ասել է նա՝ հարց բարձրացնելով՝ արդյոք այդ լծակներն օգտագործվում են իրական, երկարաժամկետ լուծումների, թե՞ միայն արագ «կարկատանների» համար: Գլխավոր քարտուղարը նաև ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ը հրատապ բարեփոխումների կարիք ունի՝ առջև ծառացած «դրամատիկ մարտահրավերներին» դիմակայելու համար: «Կան ուժեր, որոնք կարծում են, թե իրավունքի ուժը պետք է փոխարինվի ուժի իրավունքով»,— ասել է նա՝ նշելով, որ հենց ԱՄՆ-ի ներկայիս քաղաքականությունն է ցույց տալիս այդ մոտեցումը: Գուտերեշը քննադատել է նաև Անվտանգության խորհրդի անարդյունավետությունը՝ նշելով, որ այն այլևս չի արտացոլում ժամանակակից աշխարհը: Մշտական անդամների (ԱՄՆ, Ռուսաստան, Չինաստան, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա) վետոյի իրավուն
քը հաճախ օգտագործվում է անձնական շահերի համար՝ արգելափակելով Ուկրաինայի և Գազայի հակամարտությունների լուծումը: Նա առաջարկել է սահմանափակել վետոն և վերանայել խորհրդի կազմը՝ «վերականգնելու օրինականությունը և ձայն տալու ամբողջ աշխարհին»: Խոսելով Գազայի մասին՝ Գուտերեշը նշել է, որ Իսրայելը երկար ժամանակ արգելակել է ՄԱԿ-ի միջոցով հումանիտար օգնության մատակարարումը: «Երբ մեզ թույլ չեն տալիս մուտք գործել Գազա, մենք չենք կարողանում դա անել»,— ասել է նա՝ հավելելով, որ հրադադարից հետո օգնության հոսքը զգալիորեն մեծացել է, քանի որ պայմանները թույլ են տվել: Ի պատասխան Թրամփի՝ ՄԱԿ-ի նկատմամբ կատաղի քննադատության՝ Գուտերեշը միայն ընդունել է, որ կազմակերպությունը պայքարում է իր հեղինակությունը պահպանելու համար: Տարեվերջին պաշտոնը լքող գլխավոր քարտուղարը եզրափակել է՝ «Եթե չհակադրվենք հզորներին, երբեք չենք կարողանա ունենալ ավելի լավ աշխարհ»: