Ճակատագրական տեսարաններ՝ փոխադարձ կրակոցներով տարհանված գնացքի ուղևորների վկայությամբ
Պակիստանի Բալուջիստան մարզում զինված զինյալների կողմից գրավված գնացքից ազատված ուղևորները պատմել են «ճակատագրական տեսարանների» մասին, որոնք unfolded են եղել «Ճաֆար Էքսպրես» գնացքում: «Մենք պահում էինք շունչը կրակոցների ընթացքում՝ չգիտակցելով, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ հետո», - նշել է Իշաք Նուրը՝ մեկն ուղևորներից, ով գտնվել էր գնացքում: Նա, որը շրջագայելով էր Քուետայից Պեշավար, պատմել է, որ Բալուջիստանի ազատագրական բանակը (BLA) հարձակում է գործել և մի քանի մարդ հանձնել է որպես պատանդ: Գնացքի վարորդն էլ էր վնասվել: Խաղաղապահ զորքերը հայտնում են, որ 155 ուղևոր ազատվել են, իսկ 27 զինյալ սպանվել են, սակայն այս թվերը անկախ աղբյուրներից հաստատված չեն: Հրաշալի փրկարարական օպերացիաներ շարունակվում են: Անվտանգության ուժերը հայտնել են, որ շուտով կմեկնեն փրկարար գործողությունների՝ մնացած ուղևորներին ազատելու համար, օգտագործելով հատուկ ջոկատներ և ուղղաթիռներ: BLA-ն զգուշացրել է, որ «կոշտ հետևանքներ» կլինեն, եթե որևէ փորձ արվի ազատել մնացած պատանդներին: Հարցազրույցում ասվել է, որ ավելի քան տասնյակ ազատված ուղևորներ բժշկական օգնություն են ստացել: Չնայած պաշտոնական աղբյուրները չեն հաստատել, բայց հաղորդվում է, որ մի մասը զինյալներից հնարավոր է գնացքից դուրս եկել և ուղևորների
ց մի քանիսին տարել՝ դեպի մոտակա լեռնային շրջաններ: Մուհամմադ Աշրաֆը, ով ուղևոր էր Քուետայից Լահոր գնալու համար՝ այցելելու ընտանիքին, պատմել է, որ գնացքում վախը մեծ էր և դա ճակատագրական տեսարան էր: Նրա խոսքով՝ մի խումբ ուղևորներ քայլել են մոտ չորս ժամ՝ հասնելու հաջորդ կայարան: «Արդեն շատ հոգնած էինք, քանի որ երեխաներ ու կանայք էին մեզ հետ», - հավելել է նա: Իշաք Նուրն ու իր ընտանիքը տեսել են նախնական պայթյունը, որը այնքան ուժեղ էր, որ նրա երեխաներից մեկը վայր ընկավ: «Եթե կրակոցը մեր ուղղությամբ գա, մենք ենք այն վերցնելու, ոչ թե երեխաները», - ասել է նա: Ընդհանուր առմամբ, այս հարձակումները մի մասով կապված են BLA-ի երկարատև պայքարի հետ՝ Պակիստանից անկախություն ձեռք բերելու համար, որը հաճախին նպատակ ունի իրականացնելու գրոհներ՝ զինուժի ու անվտանգության համակարգի վրա: