Նաթանյահուն հայտարարում է, որ Իսրայելը վերականգնել է պայքարը Գազայում՝ ամբողջական ուժով
Իսրայելը «վերականգնել է պայքարը ամբողջական ուժով» Համասի դեմ Գազայի տարածքում, ասաց վարչապետ Բենյամին Նաթանյահուն երեքշաբթի երեկոյան: Դեպի իրավիճակի մասին վճռական տեսաուղերձում նա նախազգուշացրեց, որ «համաձայնությունները կշարունակվեն միայն կրակի ներքո» և հավելեց, որ «դա դեռ մեկնարկն է»: Նրա խոսքերը հնչեցին այն բանից հետո, երբ իսրայելական օդուժը վերսկսեց հուժկու օդային հարվածները, որոնք, ըստ ռազմական աղբյուրների, խփել են Համասի թիրախներ Գազայում: Հարվածների հետևանքով սպանվել է ավելի քան 400 մարդ, ինչպես հայտնել է Համասի առողջապահության նախարարությունը, իսկ հարյուրավոր մարդիկ վերապատրաստվել են: Այս օդային հարձակումները ամենաբուռնն էին, որոնք տեղի ունեցան հունվարի 19-ից հետո ժամանակավոր հրադադարի հաստատումից հետո: Զեղչված հրադադարը հիմնականում պահպանում էր իր ուժը մինչ այժմ, սակայն այս նոր հարձակումները ցույց են տալիս, որ պատերազմի վերջնական ավարտի վերաբերյալ պայմանավորվածություններ արդեն հնարավոր չի լինի հասնել: Օդային հարվածները երեքշաբթի օրը կործանեցին Գազայի բնակչության համեմատաբար խաղաղությունը հունվարից հետո, իսկ հիվանդանոցները կրկին լեցուն են դարձել վիրավորներով: «Հարձակման արագությունն այնքան մեծ էր, որ բուժանձնակազմը չէր կարողանում բավարարել հարձակման ծավալները, և լրացուցիչ թիմեր հրավիրվեցին անմիջապես՝ օգնություն ցուցաբերելու համար», - BBC Arabic-ին ասել է Գազայի հոսպիտալների գլխավոր տնօրեն Մուհամմեդ Զաքութը: Նաթանյահուն իր ուղերձում նշել է, որ Իսրայելը փորձել է բանակցություններ վարել Համասի հետ՝ ազատ արձակելու Գազայում պահվող իսրայելական պատանդներին: Նա մեղադրել է Համասին՝ բազմիցս մերժելով առաջարկները: Իսրայելը և Համասը համաձայնության չեն եկել հրադադարի պայմանները շարունակելու շուրջ, քանի որ մարտի սկզբին ժամկետային առաջին փուլից հետո բազմաթիվ իսրայելական պատանդներ և պաղեստինցի բանտարկյալներ փոխանակվեցին: Համաձայնությունը նախատեսում է երեք փուլ, և երկրորդ փուլով բանակցությունները պետք է սկսվեին արդեն վեց շաբաթ առաջ, բայց այդպես էլ չի տեղի ունեցել: Դրա փոխարեն համաձայնագիրը հայտնվել է անորոշության մեջ, երբ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ցանկացան փոխել պայմանները՝ երկարացնել առա
ջին փուլը և ավելի շատ պատանդների ազատ արձակել, ինչը կընդհատեր երկրորդ փուլի սկիզբը: Սակայն Համասը մերժեց այս փոփոխությունը՝ համարելով այն անընդունելի: Այս երեքշաբթի օրը Նաթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը կշարունակի պայքարը՝ հասնելու իր պատերազմի բոլոր նպատակներին՝ «պատանդներին վերադարձնել, Համասից ազատվելու և համոզվելու, որ Համասը այլևս սպառնալիք չի լինի Իսրայելին»: Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը խորհրդատվություն էր անցկացրել Իսրայելի հետ՝ նախքան հարվածների իրականացումը, հայտարարել են պաշտոնյաները: ԱՄՆ-ի Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Բրայան Հյուզը նշել է, որ «Համասը կարող էր ազատել պատանդներին՝ երկարացնելու հրադադարը, սակայն ընտրեց մերժումը և պատերազմը»: Համասը զգուշացրել է, որ Իսրայելի բռնագաղթները «մահվան դատավճիռ կհրապարակեն Գազայում մնացած կենդանի պատանդների համար», և մեղադրել է Իսրայելին՝ ցանկանում զինված հանձնվող վիճակի մեջ դնել: Պատանդների ընտանիքների ներկայացուցիչների խումբը մեղադրել է Իսրայելի կառավարությանը՝ «պատանդներին թողնելու համար» նոր հարձակումներ գործադրելուց հետո՝ բողոքելով Իսրայելի խորհրդարանի դիմաց: Իսրայելը պնդում է, որ Համասը դեռ պահում է 59 պատանդ, որոնցից 24-ը համարվում են կենդանի: Պատերազմը սկսվեց 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին, երբ Համասը հարձակվեց Իսրայելի վրա՝ սպանելով մոտ 1,200 մարդու և 251 մարդ տարավ Գազա որպես պատանդ: Իսրայելը պատասխանեց հզոր ռազմական հարձակմամբ, որի ընթացքում սպանվել է ավելի քան 48,500 պաղեստինցի, հաղորդում է Գազայի Համասի առողջապահության նախարարությունը, և մեծ վնաս է պատճառվել տներից և ենթակառուցվածքներից: