Իսրայելը նախատեսում է ընդլայնել ռազմական գործողությունները և գրավել «մեծ տարածքներ» Գազայում
Իսրայելի Պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարեց, որ ռազմական գործողությունները Գազայում կշարունակվեն և կվերցվեն «մեծ տարածքներ»։ Չորեքշաբթի օրը տարածած հայտարարությունում Կացը նշեց, որ գործողությունների ընդլայնումը նպատակ ունի «վերացնել և մաքրել տարածքը ահաբեկիչներից ու ահաբեկչական ենթակառուցվածքից»։ Վերցված տարածքները, ըստ նրա, «կբերվեն իսրայելական անվտանգության գոտիների կազմում»։ Նա ընդգծեց, որ դա ենթադրում է Պաղեստինցիների լայնածավալEvakuացիա, և կոչ արեց բնակչությանը վերացնել Համասը և վերադարձնել իսրայելական պատանդներին։ Սա, ըստ Կացի, միակ ճանապարհն է պատերազմի ավարտին հասնելու համար։ Հայտարարությունը հետևել է նախորդ շաբաթվա զգուշացումին, ըստ որի՝ Իսրայելի զինված ուժերը շուտով ամբողջ ուժով կգործեն Գազայի նոր հատվածներում։ Իսրայելը վերսկսեց Գազայի վրա իր հարձակումները մարտի 18-ին՝ մեղադրելով Համասին ԱՄՆ-ի նոր առաջարկը՝ դադարեցնելու զինադադարը և ազատելու 59 պատանդներին, մերժելու մեջ։ Համասը, իր հերթին, մեղադրել է Իսրայելին՝ հունվարին համաձայնեցված պայմանավորվածությունը խախտելու
մեջ։ Գազայում հումանիտար իրավիճակը վերջին շաբաթներին կտրուկ վատացել է, քանի որ Իսրայելը հրաժարվում է թույլ տալ մարդասիրական օգնություն՝ 2 մարտից ի վեր, ինչը պատերազմը սկսվելուց ի վեր ամենաերկար օգնության արգելքն է։ Այս ամսվա սկզբին ՄԱԿ-ը հայտարարեց, որ նվազեցնում է իր գործունեությունը Գազայում՝ մեկ օր անց, երբ իսրայելական ուժերը սպանեցին ութ պաղեստինցի բժշկի, վեց քաղաքացիական պաշտպանության աշխատողներ և ՄԱԿ-ի աշխատակից մի շտապ օգնության խմբի անդամ։ Իսրայելի զինված ուժերը սկսեցին Համասի ոչնչացման գործողությունը՝ ի պատասխան 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած աննախադեպ սահմանային հարձակման, որի արդյունքում շուրջ 1,200 մարդ զոհվեց և 251-ը վերցվեցին պատանդ։ Համասի կողմից կառավարվող առողջապահության նախարարությունը հաղորդում է, որ Գազայում պատերազմը շարունակվելու ընթացքում ավելի քան 50,399 մարդ է զոհվել։