«Երբ ծննդաբերեցի, ուտելիք չկար». Գազայում թերսնման դեպքերը կտրուկ աճել են՝ Իսրայելի շրջափակման երրորդ ամսում
Երբեմն պատերազմում ամենախոր ցավը ամենաթեթև ձայնով է հնչում։ Գազայի Նասեր հիվանդանոցում հինգ ամսական մի աղջիկ լացում է՝ հազիվ հնչող ձայնով։ Սիվար Աշուրի ձայնը խլացել է։ Նա այլևս չունի ուժ՝ ամբողջությամբ արտահայտելու իր տառապանքը։ Սովորական կաթնախառնուրդը չի մարսում, իսկ բժիշկները նշում են՝ Իսրայելի կողմից սահմանափակված սննդամթերքի ներկրումն արդեն երրորդ ամիսն է, ինչ սպառել է իր անհրաժեշտ սննդի պաշարները։ Սիվարի սրտաճմլիկ խեղճացած լացը կարծես ցույց է տալիս՝ պատերազմն իր ողջ ծանրությամբ սեղմել է նրա կրծքավանդակը։ Նրա 23-ամյա մայրը՝ Նաժվա անունով, փոխում է փոքրիկի տակդիրը։ Սիվարը կշռում է ընդամենը 2 կգ-ից մի փոքր ավելի։ Այդ տարիքի երեխայի միջին քաշը պետք է շուրջ 6 կգ լինի։ «Երբ ծննդաբերեցի նրան, ուտելիք չկար»,– ասում է Նաժվան։ «Եթե ուզենայի ինքս սնվել, որպեսզի կարողանայի կրծքով կերակրել նրան, բավարար սննդանյութեր չկային։ Հիմա միայն կաթնախառնուրդ է խմում, բայց չգիտենք՝ ինչպես ենք այն ապահովելու»։ Իսրայելը արգելել է միջազգային լրագրողներին մուտք գործել Գազա՝ տեղում ինքնուրույն լուսաբանելու իրավիճակը։ Բի-Բի-Սի-ի տեղացի գործընկերը տեսանկարահանել է Սիվարի վրա տեսանելի թերսնման ծանր հետևանքները. չափազանց մեծ գլուխ փոքր մարմնի համեմատ, ձողաձև թուլացած վերջույթներ, կրծքավանդակին սեղմված կողեր և մեծ շագանակագույն աչքեր, որոնք մշտապես հետևում են մոր ամենափոքր շարժմանը։ Նաժվան անհանգստացած է՝ ինչ կլինի, երբ ստիպված լինի դուրս գրվել հիվանդանոցից։ «Հիվանդանոցը մեծ դժվարությամբ գտավ նրա համար կաթ. փնտրեցին բոլոր հիվանդանոցներում, և միայն մեկում գտան։ Ասացին՝ դուրս գրվելուց ինձ կտան ընդամենը մեկ շիշ, որը հազիվ թե հերիքի չորս օր։ Հայրը կույր է, չի կարող կաթ ապահովել։ Իսկ եթե նույնիսկ գտնենք, դա շատ թանկ կլինի, իսկ նա չի աշխատում»։ Սիվարի բժիշկ Զիադ ալ-Մաջայդայի խոսքով՝ սա երեխայի արդեն երկրորդ հոսպիտալացումն է՝ կրկին կաթնախառնուրդի պակասի պատճառով։ «Սահմաններով ոչինչ չի անցնում՝ ոչ կաթ, ոչ սնունդ, ոչ էլ այլ բան։ Սա լուրջ խնդիրներ է առաջացնում երեխաների համար։ Այս փոքրիկին հատուկ կաթ է անհրաժեշտ։ Նախկինում կար, բայց հիմա՝ շրջափակման պատճառով, պաշարներն արդեն վաղուց սպառվել են»։ Հիվանդանոցն ամեն կերպ փորձում է նոր պաշարներ գտնել, սակայն Սիվարը թույլ է և տառապում է շարունակական լուծից։ «Եթե այսպես շարունակվի, նրա կյանքը վտանգված է։ Բայց եթե կարողանանք կաթ կամ բուժում տրամադրել, վիճակը կբարելավվի»,– ասում է բժիշկ Մաջայդան։ ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ այս տարվա սկզբից ի վեր մոտ 10,000 երեխայի մոտ հայտնաբերվել է սուր թերսնում։ Սննդամթերքի գները աճել են մինչև 1400 տոկոսով։ Գազացիներին օգնող բարեգործական ճաշարանները, որոնք հարյուր հազարավոր մարդկանց են կերակրել, մեկը մյուսի հետևից փակվում են։ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի աջակցությամբ գործող 25 հացի փռերից բոլորն արդեն դադարեցրել են աշխատանքը։ Հարավային Խան Յունիս քաղաքում, որտեղ գտնվում է Նասեր հիվանդանոցը, լրագրողը այցելել է «Գազայի երիտասարդություն» կազմակերպության ճաշարան, որը օրական մեկ անգամ ուտեստ է մատակարարում ընտանիքներին։ Կազմակերպության ղեկավար Մոհամադ Աբու Ռժիլեն (29 տարեկան) ասում է՝ չորս ճաշարաններից երեքն արդեն փակվել են պաշարների բացակայության պատճառով։ Գողությունները՝ թե հանցավոր խմբերից, թե սովահար մարդկանցից, խորացրել են ճգնաժամը։ «Մեզ աջակցող շատ կազմակերպությունների պահեստներն ավերել են։ Նախատեսված էր, որ ունենք բավականաչափ բաղադրիչներ 10,000 ուտեստի համար՝ առնվազն մեկ շաբաթվա համար, բայց հիմա մնացել է երկու օրվա պաշար։ Եթե շուտափույթ լուծում չգտնվի և սահմանները չբացվեն, ստիպված կլինենք դադարեցնել մեր գործունեությունը»։ Իսրայելը մարտի 2-ից ամբողջությամբ դադարեցրել է հումանիտար օգնության մուտքը Գազա և երկու շաբաթ անց վերսկսել ռազմական գործողությունները՝ ճնշում գործադրելով ՀԱՄԱՍ-ի վրա, որպեսզի վերջինս ազատ արձակի դեռ պահվող 59 պատանդներից առնվազն 24-ին, որոնք, ըստ ենթադրությունների, կենդանի են։ ՄԱԿ-ը Իսրայելի շրջափակումը որակել է որպես «դաժան կոլեկտիվ պատիժ»։ Հումանիտար հարցերով ՄԱԿ-ի ղեկավար Թոմ Ֆլետչերը հայտարարել է, որ միջազգային իրավունքի համաձայն Իսրայելը պարտավոր է թույլ տալ մարդասիրական օգնության մուտքը. «Օգնությունը և այն մարդկանց կյանքերը, որոնք այն փրկում է, երբեք չպետք է դառնան բանակցությունների առարկա»,– ընդգծել է նա։ Այս տեսակետն է ներկայացվել նաև Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուի «Լիկուդ» կուսակցության բարձրաստիճան անդամ Բոազ Բիսմութին, ով կտրականապես հերքել է շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը։ «Գազայում սնունդ կա։ Իսրայելը չէր սահմանափակի մուտքը, եթե ժողովուրդը սոված լիներ։ Ես իմ երկիրը շատ լավ գիտեմ»,– ասել է նա։ Երբ նրան ներկայացվել են սոված երեխաների մասին տեսանյութերը, նա կրկնել է. «Չկան սոված երեխաներ։ Կրկնում եմ՝ չկան»։ Նա նաև մերժել է սովի, էթնիկ զտումների և ցեղասպանության մեղադրանքները՝ անվանելով դրանք «անհեթեթություն»։ «Ոչինչ չի փոխվել, քանի որ մենք՝ իսրայելցիներս, հարգում ենք թե՛ միջազգային, թե՛ հումանիտար իրավունքը։ Մենք պարզապես ուզում ենք, որ մեր պատանդները վերադառնան, իսկ ՀԱՄԱՍ-ը լքի Գազան։ Պատերազմը կարող է ավարտվել 30 վայրկյանում»։ Իսրայելը վաղուց է մեղադրում ՀԱՄԱՍ-ին՝ օգնության առգրավման մեջ, ինչը ՀԱՄԱՍ-ը ժխտում է։ Փախստականների հարցերով պաղեստինյան վարչության նախագահ Մահմուդ Աբբասը վերջերս հայտարարել է, որ հիմնական թալաններն իրականացնում են ՀԱՄԱՍ-ի հետ կապ ունեցող խմբերը։ Նա այդ կազմակերպության անդամներին անվանել է «շների որդիներ» և պահանջել է պատանդների ազատ արձակում։ ՀԱՄԱՍ-ը պատասխանել է, որ Աբբասը «կրկին ու կասկածելիորեն փորձում է մեղքը բարդել իսրայելական ագրեսիայի հետևանքների վրա»։ Լրագրողները չեն կարող մուտք գործել Գազա՝ ինքնուրույն փաստեր ստուգելու։ Հանցավոր խմբերն ակտիվորեն ներգրավված են օգնության գողության մեջ։ ՀԱՄԱՍ-ը սպառնում է բռնությամբ բոլոր նրանց, ում մեղադրում է գողության մեջ։ ՄԱԿ-ի պահեստներից մեկի մոտ երկու մարդ գնդակահարվել է, սակայն դեռ պարզ չէ, թե ով է պատասխանատու։ Տեղի ակտիվիստ Մումեն ալ-Նատուրը, ով ներկա է եղել, մեղադրում է ՀԱՄԱՍ-ին։ «ՀԱՄԱՍ-ը կուտակում է սնունդը, խլում այն սովահար ժողովրդից ու վաճառում բարձր գներով։ Երբ մարդիկ պահանջեցին սնունդը բաժանել, հակառակ դեպքում կվերցնեն ուժով, ՀԱՄԱՍ-ը կրակ բացեց սովահար ամբոխի վրա»,– ասում է նա։ Սննդի պակասը, քաոսը և օրենքի լիակատար խախտումը դարձել են պատերազմի ու շրջափակման ուղեկիցը։ Իսրայելի կառավարությունն արդեն հաստատել է ռազմական գործողությունների նոր սրացում Գազայում՝ հայտարարելով, որ վերջնական նպատակը ՀԱՄԱՍ-ի ոչնչացումն է՝ նպատակ, որն ավելի քան 19 ամսվա պատերազմից հետո դեռևս չի իրագործվել։ Ըստ որոշ հաղորդագրությունների՝ Իսրայելը պատրաստվում է մասնավոր անվտանգության ընկերությունների ներգրավմամբ կազմակերպել հումանիտար օգնության բաշխումը Գազայում, սակայն դրա կոնկրետ ժամկետը դեռ չի հայտարարվել։ ՄԱԿ-ը և խոշոր հումանիտար կազմակերպությունները նման քայլը դիտարկում են որպես օգնության քաղաքականացում և նախազգուշացնում են, որ չեն համագործակցի այդ գործընթացում։ «Ծննդաբերելիս սնունդ չկար». Սկսել է սովի ալիք՝ Գազայում շրջափակման երրորդ ամսում Երբեմն պատերազմում նույնիսկ ամենաթույլ ձայնն է հնչում ամենամեծ ուժով։ Գազայի Նասեր հիվանդանոցում հինգ ամսական Սիվար Աշուրը հազիվ է լաց լինում։ Նրա ձայնը խլացել է, ուժը չի հերիքում վշտի արտահայտման համար։ Սովորական կաթնային սնունդը նրա օրգանիզմը չի յուրացնում, իսկ բժիշկները նշում են, որ Իսրայելի արդեն երեք ամիս տևող շրջափակման պատճառով հատուկ սնունդը գրեթե անհասանելի է։ Սիվարի ձայնն այնպես է խեղդվում, ասես պատերազմն իր ողջ ծանրությամբ սեղմում է նրա թոքերին։ Սիվարի 23-ամյա մայրը՝ Նաջվան, փոխում է նրա տակդիրը։ Երեխան կշռում է ընդամենը 2 կիլոգրամից մի փոքր ավել (մոտ 4.5 ֆունտ), մինչդեռ հինգ ամսական աղջնակները պետք է կշռեն առնվազն 6 կիլոգրամ։ «Երբ նրան ծնեցի, սնունդ ընդհանրապես չկար», — ասում է Նաջվան։ «Եթե անգամ ուզում էի ուտել, որ կարողանամ կրծքով կերակրել, օրգանիզմում սննդարար նյութ չկար։ Հիմա նա միայն կաթնախառնուրդ է խմում, բայց մենք չգիտենք՝ ինչպես պիտի ապահովենք այն»։ Իսրայելն արգելել է միջազգային լրագրողներին մուտք գործել Գազա՝ անկախ կերպով իրավիճակը լուսաբանելու համար։ BBC-ի տեղական աշխատակիցը նկարահանել է Սիվարի վրա առաջացած ծանր թերսնման ակնհայտ նշանները՝ մարմնին անհամաչափ մեծացած գլուխ, ծղոտի նման բարակ ձեռք ու ոտքեր, կողերը դուրս ցցված՝ լացի պահին, և մեծ, մուգ աչքեր, որոնք անընդհատ հետևում են մոր ամեն շարժմանը։ Նաջվան անհանգստացած է՝ ինչ կկատարվի, երբ դուստրն ու ինքը լքեն հիվանդանոցը։ «Հիվանդանոցը
մեծ դժվարությամբ նրա համար կաթ գտավ։ Որոնել են բոլոր հիվանդանոցներում ու գտել միայն մեկում։ Ասացին՝ դուրս գրվելուց կտան մեկ շիշ, որը լավագույն դեպքում կբավականացնի ընդամենը չորս օր։ Հայրն կույր է, չի կարող նույնիսկ մի շիշ կաթ ապահովել։ Իսկ եթե անգամ գտնենք, գինը շատ բարձր կլինի, նա չի աշխատում»։ Սիվարի բուժող բժիշկ Զիադ ալ-Մաջաիդան նշում է, որ սա երեխայի երկրորդ հոսպիտալացումն է՝ նույն խնդրով։ «Սահմանները փակ են. ներս չի մտնում ոչ կաթ, ոչ սնունդ, ոչ որևէ այլ բան։ Սա մեծ խնդիրներ է առաջացրել երեխաների համար։ Այս փոքրիկը հատուկ կաթ է պահանջում, որը նախկինում կար, բայց պահեստներում վաղուց վերջացել է»։ Հիվանդանոցը փորձում է նոր մատակարարում գտնել, սակայն Սիվարը թույլ է ու տառապում է քրոնիկ լուծից։ «Եթե այսպես շարունակի, կյանքը վտանգված է։ Բայց եթե կաթն ու բուժումը տրամադրվեն, վիճակը կլավանա», — ասում է բժիշկը։ ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ այս տարվա սկզբից Գազայում արձանագրվել է մանկական սուր թերսնման մոտ 10,000 դեպք։ Սննդի գներն աճել են մինչև 1400 տոկոսով։ Բարեգործական խոհանոցները, որոնք օգնել են հարյուր հազարավոր գազացիների, փակվում են սննդի պակասի պատճառով։ ՄԱԿ-ի Սննդի համաշխարհային ծրագրի աջակցությամբ գործող 25 հացի փուռ արդեն փակվել է։ Նասեր հիվանդանոցը տեղակայված է Գազայի հարավում՝ Խան Յունիս քաղաքում։ Այստեղ այցելած լրագրողը եղել է «Գազայի երիտասարդություն» (Shabab Gaza) կազմակերպության խոհանոցում, որը ընտանիքներին սնունդ է հասցնում՝ օրական մեկ անգամ։ Կազմակերպության ղեկավար Մուհամմադ Աբու Ռժիլեն (29 տ.) ասում է՝ չորս խոհանոցից միայն մեկն է շարունակում աշխատել։ «Մեր պահեստները թալանվել են ինչպես հանցավոր խմբավորումների, այնպես էլ հուսահատված բնակիչների կողմից։ Նախատեսել էինք օրական պատրաստել 10,000 ուտեստ՝ մեկ շաբաթվա պաշարով, բայց հիմա ունենք առավելագույնը մեկ-երկու օրվա սնունդ։ Եթե շուտափույթ լուծում չգտնվի և սահմանները չբացվեն, ստիպված կլինենք դադարեցնել աշխատանքը»։ Մարտի 2-ին Իսրայելը դադարեցրեց հումանիտար և այլ օգնության մուտքը Գազա՝ միաժամանակ վերսկսելով ռազմական հարձակումը։ Պաշտոնական պատճառաբանությունն այն է, որ փորձում են ճնշում գործադրել Համասի վրա՝ ստանալով Գազայում պահվող 59 պատանդներից մնացածներին (որոնցից շուրջ 24-ի հնարավոր մահվան մասին դեռ վստահ չեն)։ ՄԱԿ-ը Իսրայելի շրջափակումը որակել է որպես «բռնի կոլեկտիվ պատիժ»։ Կազմակերպության մարդասիրական գործադիր տնօրենը՝ բրիտանացի դիվանագետ Թոմ Ֆլետչերը, ընդգծել է՝ «Որպես օկուպացնող ուժ՝ Իսրայելը պարտավոր է թույլ տալ մարդասիրական օգնության մուտքը։ Օգնությունն ու այն փրկող կյանքերը երբեք չպետք է վերածվեն առևտրի գործիքի»։ Վարչապետ Նեթանյահուի կուսակցության անդամ Բոազ Բիսմութը մերժում է պնդումները, թե շրջափակման պատճառով օգնության ճգնաժամ կա։ «Գազայում սնունդ կա։ Իսրայելը նման սահմանափակումներ չէր կիրառի, եթե բնակչությունն ուտելիք չունենար։ Ես իմ երկիրը լավ եմ ճանաչում», — նշել է նա։ Լրագրողը հիշեցրել է նրան սոված երեխաների մասին փաստերը։ «Սոված երեխաներ չկան։ Նորից եմ ասում», — պատասխանել է նա։ Նա հերքել է նաև սովի, ցեղային զտումների և ցեղասպանության մեղադրանքները՝ անվանելով դրանք «անիմաստ»։ «Իսրայելն ամեն ինչ անում է միջազգային ու մարդասիրական օրենքներին համապատասխան։ Մենք պարզապես ուզում ենք մեր պատանդներին վերադարձնել և Համասին հեռացնել Գազայից։ Պատերազմն այս պահին կարող է ավարտվել՝ 30 վայրկյանում»։ Իսրայելը պնդում է, թե Համասը յուրացնում է օգնությունը։ Վերջինս դա հերքում է։ Իսկ Պաղեստինյան ինքնավարության նախագահ Մահմուդ Աբասը, որը տեղակայված է Արևմտյան ափում, հայտարարել է, թե թալանի մեծ մասն իրականացնում են Համասի հետ կապ ունեցող խմբեր։ Նա Համասին անվանել է «շների որդիներ» և պահանջել՝ ազատել պատանդներին։ Իր հերթին Համասը հայտարարել է, որ Աբասը «անհասկանալի կերպով մեղադրում է Իսրայելի հանցագործությունների համար իրենց՝ պաղեստինցիներին»։ Անկախ լրատվամիջոցների մուտքի արգելքի պատճառով անհնար է ճշգրիտ հաստատել՝ ինչ է տեղի ունենում։ Հանցավոր խմբերը մեծ դեր ունեն օգնության թալանում։ Համասը սպառնում է պատժամիջոցներով նրանց, ում մեղադրում է թալանի մեջ։ UNRWA-ի պահեստներից մեկի մոտ սպանվել են երկու մարդ, սակայն հայտնի չէ՝ ով է կրակել։ Տեղում ներկա ակտիվիստ Մոումեն ալ-Նատուրը մեղադրել է Համասին։ «Համասը կուտակում է սնունդը, զրկում սովածներին և հետո վաճառում բարձր գնով։ Բնակչությունը պահանջել է, որ սնունդը բաշխեն, այլապես ուժով կվերցնեն։ Համասը կրակ է բացել սովածների վրա», — ասել է նա։ Սննդային ճգնաժամն աճում է, իսկ հասարակական կարգը՝ փլուզվում։ Իսրայելի կառավարությունը հաստատել է ռազմական գործողությունների ընդլայնում՝ հռչակելով Համասի լիակատար ոչնչացումը որպես նպատակ։ Սակայն 19 ամսվա ընթացքում այս նպատակը մնում է անիրագործելի։ Կան նաև տեղեկություններ, որ Իսրայելը նախատեսում է մասնավոր անվտանգության ընկերությունների միջոցով վերահսկել Գազա մուտք գործող օգնության բաշխումը, սակայն ժամկետները դեռ հայտնի չեն։ ՄԱԿ-ը և մի շարք խոշոր հումանիտար կազմակերպություններ հայտարարել են, որ չեն համագործակցի այս նախաձեռնության հետ՝ այն որակելով որպես օգնության քաղաքականացման դրսևորում։