Co-op-ի ղեկավարն ընդգծում է՝ բոլոր 6.5 միլիոն անդամների տվյալները գողացվել են կիբերհարձակման արդյունքում
Co-op-ի գլխավոր տնօրեն Շիրին Խուրի-Հաքը հաստատել է, որ ապրիլին ընկերության վրա տեղի ունեցած կիբերհարձակման հետևանքով գողացվել են բոլոր 6.5 միլիոն անդամների անձնական տվյալները։ «Ես խորապես վշտացած եմ, որ այդ տեղեկատվությունը գողացվեց։ Այդ ամենը նաև ծանր հարված էր մեր աշխատակիցների համար, ովքեր ամեն ինչ արեցին՝ իրավիճակը վերահսկելու համար», — նշել է Խուրի-Հաքը BBC-ի հետ իր առաջին հրապարակային հարցազրույցում հարձակմանց հետո։ Նրա խոսքով՝ գողացված տեղեկատվության մեջ ֆինանսական կամ գործարքների վերաբերյալ տվյալներ չեն եղել, սակայն հաքերները ստացել են անդամների անունները, հասցեները և կապի միջոցները։ «Ես անկեղծորեն ներողություն եմ խնդրում կատարվածի համար։ Դա ինձ համար անձնական ցավ է դարձել, քանի որ իմ գործընկերները անմիջականորեն տուժեցին դրանից», — ասել է նա։ Խուրի-Հաքը պատմել է, որ սկզբնական շրջանում հանդիպել է ընկերության ՏՏ բաժնի աշխատակիցների հետ. «Ես երբեք չեմ մոռանա նրանց դեմքի արտահայտությունը՝ երբ փորձում էին պայքարել այդ հանցագործների դեմ»։ Ըստ նրա՝ հաքերներին համակարգից դուրս մղելուց հետո նրանք չկարողացան ջնջել իրենց գործողությունների հետքերը, ինչի շնորհիվ Co-op-ը կարողացավ վերահսկել համակարգում կատարված յուրաքանչյուր գործողություն և այդ տեղեկատվությունը փոխանցել իրավապահներին։ «Մենք գիտենք, որ այդ տվյալների զգալի մասն, հավանաբար, արդեն հասանելի է տարբեր վայրերում, սակայն սա մտահոգիչ է, և բոլոր անդամները պետք է լրջորեն վերաբերվեն դրան», — հավելել է նա։ Co-op-ը գործում է անդամության հիմքով՝ որտեղ անդամները բաժին են ստանում շահույթից։ Խուրի-Հաքի խոսքով՝ «նրանք հարվածեցին իմ անդամներին՝ գողանալով նրանց տվյալները, և դա վնասեց մեր հաճախորդներին։ Ես դա անձամբ եմ տանում»։ Հաքերին հակազդելու նպատակով Co-op-ը համագործակցում է կիբեռանվտանգության մասնագետներ հավաքագրող ընկերության հետ։ «The Hacking Games» անունով նախաձեռնությունը ն
պատակ ունի բացահայտել երիտասարդ տաղանդներին և ուղղորդել նրանց հմտությունները օրինական ոլորտներում կարիերա կառուցելու ուղղությամբ։ «Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ եթե այս երեխաներին տրամադրվում են զարգացման և աշխատանքի հնարավորություններ, նրանց մեծ մասը ընտրում է օրինական ճանապարհը», — ասել է նախաձեռնության ղեկավար Ֆերգյուս Հեյը։ Ծրագիրը նախատեսվում է սկսել որպես փորձնական փուլ՝ Co-op Academies Trust-ի հետ համագործակցությամբ, որը ղեկավարում է Անգլիայում գործող 38 դպրոց։ Co-op-ը դարձել էր երեք խոշոր ընկերություններից մեկը, որոնք այս տարվա գարնանը ենթարկվել էին կիբերհարձակումների՝ Marks and Spencer-ի (M&S) և Harrods-ի հետ միասին։ Co-op-ը ապրիլի 30-ին հայտնել էր կիբերհարձակման մասին՝ նշելով, թե դա «փոքր ազդեցություն» կունենա զանգերի կենտրոնի և ներքին համակարգերի վրա։ Սակայն օրեր անց, երբ BBC-ն կապ էր հաստատել հաքերների հետ, հայտնի դարձավ, որ ներթափանցվել է ինչպես հաճախորդների, այնպես էլ աշխատակիցների տվյալների բազան։ Ընկերությունը ի վերջո հաստատել էր, որ կիբեռհանցագործները մուտք են գործել «ներկայիս և նախկին անդամների զգալի թվով տվյալների»։ BBC-ն պարզել էր, որ Co-op-ը հասցրել է ժամանակին անջատել իր ՏՏ համակարգերի ինտերնետ կապը՝ կանխելով վնասաբեր ծրագրերի ներմուծումը, որը կարող էր ավելի մեծ խափանումներ առաջացնել։ Marks and Spencer-ն նույնպես կորցրել էր հաճախորդների տվյալները և մինչ օրս փորձում է վերականգնել իր համակարգերը՝ կրելով միլիոնավոր ֆունտի վնասներ։ Անցյալ շաբաթ Մեծ Բրիտանիայի Հանցավորության դեմ ազգային գործակալությունը (NCA) հայտնել էր, որ Co-op-ի և M&S-ի վրա իրականացված կիբերհարձակումների գործով ձերբակալվել են չորս անձինք՝ 20-ամյա մի կին Ստաֆորդշիրում և երեք տղամարդ՝ 17-ից 19 տարեկան, Լոնդոնում և Միջին Անգլիայում։ Նրանք կասկածվում են Համակարգիչների չարաշահման մասին օրենքի խախտման, շորթման, փողերի լվացման և կազմակերպված հանցախմբին մասնակցելու մեջ։ Լրացուցիչ տեղեկատվություն՝ Շարլոտ Էդվարդսից։