Նեթանյահուն առաջարկելու է Գազայի լիարժեք կրկնօրինակումը, հայտնում են իսրայելական ԶԼՄ-ները
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն պատրաստվում է առաջարկել Գազայի հատվածի լիարժեք կրկնօրինակումը, երբ հանդիպի անվտանգության նախարարների խորհրդի հետ, հաղորդում են իսրայելական ԶԼՄ-ները։ «Համաձայնությունը տրված է։ Մենք գնում ենք Գազայի հատվածի ամբողջական նվաճման ու Համասի պարտության», — հաղորդում է տեղական աղբյուրը։ Պատասխանելով այն տեղեկություններին, որ բանակի ղեկավարներն ու այլ զինվորականներ դեմ են այս պլանին, անանուն պաշտոնյան ասել է. «Եթե դա չի համապատասխանում գլխավոր շտաբի պետին, նա պետք է հրաժարական տա»։ Աղետներին զոհաբերվածների ընտանիքները վախենում են, որ նման պլանները կարող են վտանգել իրենց սիրելիներին՝ հաշվի առնելով, որ 50 պատանդներից 20-ը հնարավոր է, որ դեռ կենդանի են Գազայում։ Համաձայն polls-ների՝ իսրայելցիների երեքը մեկի կարծիքով պետք է համադրվի հրադադարի համաձայնություն, որը կվերադարձնի պատանդներին։ Շատ Իսրայելի մերձավոր դաշնակիցները նույնպես կզ condemnեն այս քայլը՝ հորդորելով պատերազմը ավարտելու և մարդկային ճգնաժամը մեղմելու միջոցներ ձեռնարկել։ Իսրայելում՝ հարյուրավոր նախկին անվտանգության պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ հետախուզական ծառայությունների նախկին ղեկավարներ, համատեղ նամակ են ուղարկել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ կոչ անելով նրան ճնշում գործադրել Նեթանյահուի վրա՝ պատերազմը վերջացնելու համար։ Նախկին ներքին հետախուզության ղեկավար Ամի Այալոնն ասել է BBC-ին, որ լրացուցիչ ռազմական գործողությունները անարդյունավետ կլինեն։ «Մilitary տեսանկյունից՝ Համասը լիովին քանդվել է։ Սակայն որպես գաղափարախոսություն՝ այն շարունակում է մեծանալ պաղեստինցիների շրջանում, արաբական աշխարհում և նաև իսլամական
աշխարհում։ Համալրված վերջնական հաղթանակի փոխարեն պետք է ներկայացնել ավելի լավ ապագա»,- նշել է նա։ Վերջին զարգացումները, որոնցից հետո Համասի հետ անուղղակի բանակցությունները հրադադարի ու պատանդների փոխանակման շուրջ ձախողվեցին, ներկայացրել են երեք տեսագրություն՝ 7 հոկտեմբերի 2023 թվականին Նովա փառատոնից պատանդ դարձած երկու իսրայելցի՝ Ռոմ Բլասլավսկիի և Էվիաթար Դավիդի՝ թույլ և նիհար վիճակում։ Համալրված մամուլի հայտարարությունները կարող են լինել ճնշում գործադրելու մեթոդ՝ Համասին նոր համաձայնություն ստանալու համար։ Իսրայելի բանակը հայտարարում է, որ արդեն վերահսկում է Գազայի 75%-ը։ Բայց առաջարկվող պլանի համաձայն՝ ամբողջ տարածքը կլինի Իսրայելի վերահսկողության տակ՝ տեղափոխվելով այն տարածքներ, որտեղ այժմ բնակվում են ավելի քան երկու միլիոն պաղեստինցիներ։ Նշանակալի է, թե ինչ հետևանքներ կլինեն քաղաքացիների և ՄԱԿ-ի ու այլ օգնության կազմակերպությունների գործունեության համար։ ՄԱԿ-ի կողմից տեղեկացված humanitarian կազմակերպությունները և պաշտոնյաները հայտնել են, որ Գազայում 90%-ը տեղահանված է և այժմ ապրում են գերաբեռնված ու ծանր պայմաններում։ Նույնպես իսրայելական բանակը հնազանդվում է որոշակի տարածքներում՝ հաշվի առնելով, որ այնտեղ հնարավոր է պատանդներ պահել։ Իսրայելի նախկին ռազմական բարձրաստիճան պաշտոնյաները պնդում են, որ ռազմական գործողությունները շարունակելը անիմաստ է։ Նեթանյահուն այս շաբաթ կհանդիպի նախարարներին ու զինվորական առաջնորդներին՝ որոշելու Գազայում հաջորդ քայլերը։