Բրիտանացի երիտասարդներ բանտում են Զիմբաբվեում թմրանյութերի ապօրինի տեղափոխման համար
19-ամյա Տիհայս Դարլին Էլիշան և 21-ամյա Թեյլոր Տամարան Սիմոնը դատապարտվել են Զիմբաբվեի բանտում 9 տարվա ազատազրկման՝ թմրանյութերի ապօրինի տեղափոխման համար։ Երկու բրիտանացի քաղաքացիները ձերբակալվել են Ռոբերտ Գաբրիել Մուգաբեի անվան միջազգային օդանավակայանում՝ մայիսին։ Զիմբաբվեի պաշտոնյաների համաձայն՝ զույգը կասկածելի է թվացել՝ Թաիլանդից ժամանած թռիչքից իջնելուց հետո, ինչը բերել է նրանց զննության։ Authorities claim that more than 66 kg of cannabis was found hidden in four suitcases. Զույգը դատապարտվել է 9 տարվա ազատազրկման, սակայն դատավճռի երեք տարիները հետաձգվել են լավ վարքագծի պայմանով։ Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարությունը՝ պատասխանելով հարցին, հայտնել է, որ «օգնում է» Զիմբաբվեում ձերբակալված երկու Բրիտանիայի քաղաքացիներին և «կապ
ի մեջ է տեղական իշխանությունների հետ»։ Բրիտանական կառավարությունը զգուշացնում է, որ Զիմբաբվեով անցնելը թմրանյութերով կարող է ծանր պատիժների ենթարկել։ Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ վերջին շրջանում մի քանի բրիտանացի քաղաքացիներ ձերբակալվել են Թաիլանդում թմրանյութերի ապօրինի տեղափոխման մեղադրանքով։ Ամիսների ընթացքում՝ սկսած 2024 թվականի հուլիսից, ավելի քան 50 բրիտանացի քաղաքացիներ ձերբակալվել են Թաիլանդում՝ կանեփի ապօրինի տեղափոխման փորձի համար։