NCA-ն կզբաղվի ոստիկանների սեռական ոտնձգությունների վերաբերյալ հետաքննությամբ
Անհատական հանցագործությունների ազգային գործակալությունը (NCA) կվերցնի հետաքննությունը այն allegations-ի վերաբերյալ, ըստ որոնց, Հարավային Յորքշիրի ոստիկանության աշխատակիցները սեռական կերպով խախտել են երեխաների իրավունքները Ռոթերհեմում։ BBC-ն հաղորդեց, որ հուլիսին հինգ կին, ովքեր մանկության տարիներին ենթարկվել էին խարդախ խմբերի կողմից բռնության, պնդել են, որ նույն ժամանակահատվածում նաև ոստիկանության աշխատակիցները մերժել են նրանց՝ նրանց սեռական բռնությամբ։ Հարավային Յորքշիրի ոստիկանությունը սկզբում հայտարարել էր, որ կքննարկի այս մեղադրանքները, բայց հետագայում պահանջներ էին ներկայացվել՝ հեռացնել իրենց հետաքննությունից՝ թափանցիկության ապահովման նպատակով։ NCA-ն նշել է, որ կխնամի, որպեսզի «վիրավորված կողմերը մնում են այս հետաքննության կենտրոնում»։ Այս պահի դրությամբ երեք նախկին ոստիկաններ են ձերբակալվել կապված այս մեղադրանքների հետ։ Օգնող պետարողապետ Հեյլի Բառնեթը ասել է, որ ոստիկանությունը խնդրել է NCA-ին übernehmen այս հետաքննությունը։ Այնուամենայնիվ, դեռևս կհետևի Անկախ ոստիկանության վարույթի գրասենյակը (IOPC)։ Բառնեթը նշել է. «Հետաքննության ձևի շուրջ առաջացած մտահոգությունները ստիպել են, որ կենտրոնում լինի ոստիկանությունը, այլ ոչ թե զոհվածները, ինչը չի համապատասխանում իսկապես զոհերին կենտրոնացնող հետաքննությանը»։ Նա նաև նշել է, որ հնարավոր է, որ որոշ զոհեր միմյանց լռում են՝ հաշվի առնելով Հարավային Յորքշիրի ոստիկանության մասնակցությունը։ Փրոֆեսոր Ալեքսիս Ջեյը, ո
վ ղեկավարել էր 2014 թվականի հիմնարար զեկույցը, որը բացահայտել էր Ռոթերհեմում 1997-2013 թվականներին գործող խարդախ խմբերի հանցավորության չափերը, նշել էր, որ «զարմացած» է եղել, երբ ոստիկանությունը ուսումնասիրել է սեփական նախկին աշխատակիցներին։ Մայրաքաղաքի հանցագործությունների նախարար Քրիս Ֆիլփը ևս պահանջել էր այլ մարմին վերցնել հետաքննությունը՝ նշելով, որ չի կարող լինել որևէ «հետաքրքրությունների հակասություն»։ Ընկալված դրվագներից մեկը, որը ներկայացվել էր BBC-ին, վերաբերում է մի կնոջ, ով պատմել էր, որ 12 տարեկանից բռնաբարվել էր Հարավային Յորքշիրի գործող ոստիկանի կողմից նշված ոստիկանների ավտոմեքենայով։ Նա նշել է, որ ոստիկանը սպառնացել է նրան վերադարձնել խմբի մոտ, եթե չի ենթարկվի։