ՀԱՄԱՍ-ը տեսանյութ է հրապարակել Գազայում պահվող երկու իսրայելցի պատանդների մասին
ՀԱՄԱՍ-ը հրապարակել է տեսանյութ, որտեղ ներկայացվում են երկու իսրայելցի պատանդներ, որոնք առևանգվել էին 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելում երաժշտական փառատոնից։ Տեսանյութում երևում է Գայ Գիլբոա-Դալալը, որը հայտնվել է Գազայի քաղաքում՝ օգոստոսի վերջում։ Նա հայտարարում է, որ ինքը և ևս ութ պատանդներ շարունակում են մնալ այնտեղ՝ չնայած Իսրայելի նախատեսած ցամաքային հարձակմանը։ Կադրերում երևում է նաև Ալոն Օհելը։ Նախկինում Գազայում պատանդների մասնակցությամբ հրապարակված տեսանյութերը համաշխարհային առաջնորդներն ու ընտանիքները որակել են որպես քարոզչություն։ Իսրայելի ներքին անվտանգության նախարար Իթամար Բեն Գվիրը կոչ է արել լիարժեք օկուպացնել Գազան՝ պնդելով, թե դա միակ ճանապարհն է «պատանդներին անվտանգ վերադարձնելու համար»։ Տեսանյութում Գիլբոա-Դալալը, որը առևանգվել էր Նովա փառատոնից, դիմում է ազատ արձակման խնդրանքով։ Կադրերը թվագրված են օգոստոսի 28-ով․ նա նկարահանված է մեքենայում՝ իր խոսքով Գազայի քաղաքում։ Սա նաև առաջին անգամն է, երբ հրապարակվում է Օհելի կադրերը՝ առևանգումից շուրջ 700 օր անց։ Այս պահին ՀԱՄԱՍ-ի մոտ շարունակում են մնալ 48 պատանդ, որոնցից մոտ 20-ը համարվում են կենդանի։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հայտնել է, որ տեսանյութի հրապարակումից հետո նա երկար զրույց է ունեցել երկու պատանդների ծնողների հետ։ Նեթանյահուն կրկնել է, որ պատերազմը կարող է անմիջապես ավարտվել, եթե ՀԱՄԱՍ-ը ընդունի Իսրայելի պայմանները, որոնց թվում է բոլոր պատանդների ազատ արձակումը։ «Ոչ մի չար քարոզչական տեսանյութ չի թուլացնի մեր վճռականությունը»,- ասված է նրա հայտարարությունում։ Միևնույն ժամանակ պատանդների ընտանիքների ֆորումը կոչ է արել իշխանություններին անհապաղ վերադառնալ բանակցությունների սեղան։ Խմբի հայտարարությունում նշվել է․ «Ով իսկապես ցանկանում է վերադարձնել բոլոր 48 պատանդներին, պետք է առաջ մղի արդեն պատրաստ պայմանավորվածությունը և հասնի համապարփակ համաձայնագրի»։ Ուրբաթ օրը, Թել Ավիվում, «պատանդների հրապարակում», ընտանիքները հռչակել են բողոքի ակցիա՝ նշելով առևանգումից 700 օրն ու կոչ անելով վերականգնել բանակցությունները։ Օգոստոսին ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել էր, որ համաձայնել է
Քաթարի և Եգիպտոսի միջնորդությամբ մշակված ծրագրին, որը նախատեսում էր 10 կենդանի պատանդի և 18 մահացածների մարմինների վերադարձ 60-օրյա հրադադարի ընթացքում՝ փոխարենը հարյուրավոր պաղեստինցի բանտարկյալների ազատ արձակմամբ։ Իսրայելը դեռևս չի արձագանքել այդ առաջարկին՝ պնդելով, որ բոլոր պատանդները պետք է վերադարձվեն միաժամանակ։ Պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ ռազմական գործողությունները «ավելացնելու են ինտենսիվությունը», մինչև ՀԱՄԱՍ-ը ընդունի Իսրայելի պայմանները, հակառակ դեպքում խումբը «կվերացվի»։ Իսրայելի ընդդիմության առաջնորդ Յաիր Լապիդը նույնպես կոչ է արել վերականգնել բանակցությունները հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման շուրջ։ ՀԱՄԱՍ-ի վերահսկողության տակ գտնվող Գազայի առողջապահության նախարարությունը ուրբաթ հայտնել է, որ վերջին մեկ օրվա ընթացքում տարածքում սպանվել է 30 պաղեստինցի, այդ թվում՝ 20-ը Գազայի քաղաքում։ Իսրայելի բանակը հաստատել է, որ հարվածել է քաղաքի բարձրահարկ շենքերից մեկին՝ պնդելով, թե այն օգտագործվում էր ՀԱՄԱՍ-ի կողմից։ Իսրայելի բանակը հավելել է, որ ձեռնարկել է նախազգուշացնող միջոցներ խաղաղ բնակիչներին վնասից զերծ պահելու համար, այդ թվում՝ նախօրոք զգուշացումներ և ճշգրիտ զինամթերքի կիրառում։ Նեթանյահուն դեռ մեկ ամիս առաջ հայտարարել էր Գազայի քաղաքի վերահսկողության անցնելու ծրագրերի մասին, երբ ՀԱՄԱՍ-ի հետ անուղղակի բանակցությունները հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման շուրջ տապալվեցին։ Վերջին շաբաթներին Իսրայելը ինտենսիվացրել է գործողությունները, հայտարարելով, թե արդեն վերահսկում է քաղաքի մոտ 40 տոկոսը։ ՄԱԿ-ը և միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները նախազգուշացրել են, որ գործողությունները ծանր հումանիտար ճգնաժամ են առաջացնում, հատկապես այն ընտանիքների համար, որոնք ապաստան են փնտրում քաղաքում։ Սննդի պակասի պատճառով այնտեղ արդեն հաստատվել է սով։ Արհեստական լուսանկարները ցույց են տալիս, որ քաղաքի մի շարք թաղամասեր ամբողջովին ավերվել են։ Իսրայելը ռազմական գործողություններն սկսել էր ՀԱՄԱՍ-ի հոկտեմբերի 7-ի հարձակմանը պատասխան olaraq, որի հետևանքով զոհվեց շուրջ 1200 մարդ, իսկ 251-ը առևանգվեցին։ Գազայի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ իսրայելական հարվածներից ի վեր զոհվել է առնվազն 64,300 մարդ։ Նույն աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ պատերազմի ընթացքում մինչ օրս սովից ու թերսնուցումից մահացել է 376 մարդ, այդ թվում՝ երեքը վերջին մեկ օրում։
Թարգմանվել է ԱԲ-ի միջոցով։