«Տիտան» սուզանավի ողբերգություն. Պատճառը՝ անորակ ճարտարագիտություն
«ՕուշնԳեյթ» ընկերության «Տիտան» սուզանավը, որը ճանապարհ էր ընկել դեպի «Տիտանիկ» նավի խորտակված մնացորդներ, պայթել է 2023 թվականի հունիսին՝ անորակ ճարտարագիտության և սարքի փորձարկման բացակայության պատճառով: Այս մասին նշվում է ԱՄՆ պաշտոնական զեկույցում: Պայթյունը խլեց նավի վրա գտնվող բոլոր հինգ ուղևորների կյանքը, ներառյալ «ՕուշնԳեյթ» ընկերության գործադիր տնօրեն Սթոքթոն Ռաշը: ԱՄՆ Տրանսպորտի անվտանգության ազգային խորհուրդը (NTSB) պարզել է, որ սուզանավի նախագծման և կառուցման գործընթացը եղել է «անբավարար»՝ հանգեցնելով կառուցվածքային թերությունների, որոնք չեն համապատասխանել ամրության և դիմացկունության պահանջներին: Զեկույցում նշվում է, որ ընկերությունը չի իրականացրել «Տիտանի» համապատասխան փոր
ձարկումներ, ինչի հետևանքով անհայտ է մնացել դրա իրական ամրությունը: Բացի այդ, սուզանավը վնասված էր, սակայն այդ մասին տեղյակ չեն եղել, և այն պետք է հանվեր շահագործումից մինչև վերջին ճանապարհորդությունը: «Տիտան»-ը անհետացել է Հյուսիսային Ատլանտյան օվկիանոսում՝ փորձելով սուզվել դեպի «Տիտանիկի» խորտակված մնացորդներ, որոնք գտնվում են Կանադայի Նյուֆաունդլենդ և Լաբրադոր նահանգի Սենթ Ջոնս քաղաքից մոտ 600 կմ հեռավորության վրա: ԱՄՆ Ափամերձ պահպանության ծառայությունը օգոստոսին հրապարակել է մեկ այլ զեկույց, որտեղ նշվում է, որ ողբերգությունը «կանխարգելելի» էր: Զեկույցը խիստ քննադատել է «ՕուշնԳեյթ»-ի անվտանգության «կոպտորեն թերի» մոտեցումները: Ճանապարհորդությանը մասնակցած ուղևորների թվում էին խորքային հետազոտող Պոլ-Անրի Նարժեոլեն, Շահզադա Դավուդը և նրա 19-ամյա որդին՝ Սուլեման Դավուդը, ինչպես նաև Համիշ Հարդինգը: Յուրաքանչյուր ուղևոր վճարել էր 25,000 ԱՄՆ դոլար՝ սուզմանը մասնակցելու համար: